Błędy popełniane przy kupnie butów

Jak zawsze o tej porze roku, półki sklepowe oferują bogaty wybór obuwia letniego na każdy gust – czy to pod względem stylu, koloru czy ceny. Sandałki, buty espadryle damskie, tenisówki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ale dążąc do ideału, należy również pamiętać o zdrowiu, wygodzie i higienie stóp. Należy więc przyjrzeć się kilku najbardziej popularnym błędom popełnianym przy wyborze obuwia i spróbować ich uniknąć.

Zbyt wąskie podeszwy


Noszenie butów, których podeszwy są zbyt wąskie dla stóp, powoduje nieestetyczne wrażenie. Ponadto może to przyczynić się do deformacji stawów i doprowadzić do pojawienia się guzków na dużych palcach. Wąskie buty często powodują wrastanie paznokci, a także podrażnienia skóry, co prowadzi do powstawania odcisków.

Złe dopasowanie


Gdy dopasowanie jest złe, krzywa stopy i krzywa podeszwy buta nie pasują. W rezultacie stopa nie spoczywa na całej powierzchni buta, ale tylko na dwóch najbardziej oddalonych punktach: pod piętą i pod palcami. Noszenie takich butów powoduje problemy z krążeniem krwi i prowadzi do powstawania odcisków, nadmiernej potliwości i bólów nóg.

Nieodpowiedni rozmiar


Zbyt długie podeszwy są wspólną cechą klapek i sandałów, takich, które mają pasek przechodzący między palcami. W przypadku takich butów odległość między końcami palców a przednią krawędzią podeszwy jest zazwyczaj zbyt szeroka, aby zapewnić komfort. Gdy odległość jest zbyt duża, chodzenie staje się niewygodne i niebezpieczne. Może nawet wywołać choroby tkanek i stawów. Co więcej, chodzenie w takich butach powoduje ryzyko potknięcia się podczas wchodzenia po schodach. z drugiej strony w sandałach, które są zbyt małe, podeszwa jest za krótka, co powoduje konieczność ciągłego przytrzymywania butów palcami, aby nie spadły. Oznacza to, że mięśnie pozostają napięte przez cały czas, a obciążenie stopy jest nierównomierne.

Wybór obuwia na lato może być wbrew pozorom trudniejsze niż się wydaje. Modne espadryle wiązane są od lat niezwykle popularne. Są to również buty, które pięknie się prezentują. Należy więc zadbać o to, aby wybrać najlepiej pasujący rozmiar.