Jak pielęgnować buty w domu?

Pielęgnacja butów w domu nie jest taka łatwa, jak mogło by się to wydawać. Po pierwsze każdy rodzaj materiału z jakiego zbudowane są buty trzeba czyścić i impregnować inaczej. Po drugie potrzebny jest odpowiedni sprzęt, aby buty nie tylko wyczyścić, ale też natłuścić czy zabezpieczyć przed wodą.

Buty ze skóry gładkiej

Skórzane buty to najczęstszy zakup, ale żeby było możliwe ich użytkowanie przez lata konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Podstawa to szczotka do butów i pasta. Jednak przed wypastowaniem butów trzeba je umyć wilgotną gąbką z delikatnym detergentem np. mydło do rąk. A dopiero potem można buty wypastować i wypolerować na wysoki połysk.

Pielęgnacja butów z zamszu i nubuku

Kolejny bardzo częsty materiał wykorzystywany w obuwiu to zamsz lub też tańszy nubuk. Oba te materiały pielęgnuje się w podobny sposób. Tutaj też potrzebna jest szczotka do butów, ale musi być ona przeznaczona do zamszu/nubuku. Szczotka używana do skór gładkich tutaj się nie sprawdzi. Zamsz czy nubuk odświeża się przez szczotkowanie, o ile nie ma na nim plam wymagających usunięcia detergentem. Do impregnacji można użyć preparatu w sprayu, który nie wymaga wcierania.

Jak dbać o buty sportowe?

Trzeba rozróżnić buty stylizowane na sportowe oraz buty przeznaczone do uprawiania sportu. Większość butów o sportowej stylistyce wykonanych jest ze skóry gładkiej lub ekoskóry, które można pielęgnować tak samo.

Natomiast buty do uprawiania sportu bardzo często wykonane są z materiałów tekstylnych umożliwiających przepuszczanie powietrza. Takie buty należy czyścić zgodnie ze wskazówkami producenta. Niektóre modele można nawet wyprać w pralce, ale powinno być to zaznaczone na metce w obuwiu.

Inne akcesoria do pielęgnacji butów

Szczotki do butów, impregnaty czy pasty do butów skórzanych to nie jedyne produkty, którymi można czyścić buty. Do butów skórzanych oprócz kolorowych past można znaleźć też farby koloryzujące, które nie tylko ukryją przetarcia koloru ale mogą całkowicie zmienić ich kolor.

Szczególnie zimą przydadzą się środki „antysól” które ułatwiają usuwanie solnych zacieków z butów, a jednocześnie ich nie niszczą. Co ciekawe można kupić też dezodoranty do obuwia, które działają bakterio- i grzybobójczo oraz neutralizują przykre zapachy.