Buty na platformie – czy są uniwersalne?

Wśród ogromu pięknych modeli butów damskich ciężko wybrać te ulubione. Tym bardziej, że producenci obuwia starają się, aby ich oferta była różnorodna. Każda kobieta ma wiele wcieleń i chciałaby mieć wiele par butów na różne okazje i w różnym stylu. Czy buty na platformie są jedną z tych par? Czy są wygodne? Do jakiego stylu pasują?

Buty na platformie – jak wyglądają?

Ten rodzaj obuwia był bardzo modny w latach 70-tych ubiegłego wieku. Wciąż wraca do łask w najróżniejszych odsłonach. Nic dziwnego, bowiem są to buty, które optycznie świetnie wysmuklają sylwetkę dodając jej kilku, a nawet kilkunastu, centymetrów. Buty na platformie są masywniejsze niż, np. tradycyjne szpilki i dzięki temu sprawiają, że sama noga wydaje się szczuplejsza.
Sama platforma to rodzaj podeszwy i może przybierać różne kształty. Cechą charakterystyczną butów na platformie jest to, że mają podwyższenie również w przedniej części stopy. Czasami platforma znajduje się na całej długości podeszwy, czasami zaś tylko z przodu buta, zaś tylna część to wysoki obcas. Uniwersalność tego rozwiązania pozwala na zastosowanie jej w wielu rodzajach obuwia, nawet w modelach sportowych

Jakie buty są na platformie?

Platformę jako rodzaj podeszwy można znaleźć w:

  • obuwiu wieczorowym, np. w satynowych butach na wysokim, kwadratowym obcasie, z paskiem dookoła kostki,
  • półbutach wsuwanych lub wiązanych, np. w komfortowych oksfordkach,
  • botkach i kozakach,
  • „ciężkich” butach w stylu grunge lub gothic, gdzie platforma jest wręcz „przesadzona” i stanowi główny ich element, 
  • butach o charakterze sportowym, np. sneakersach ,
  • uroczych klapkach i sandałach.

Dlaczego warto kupić buty na platformie?

Jak widać platforma to bardzo uniwersalne rozwiązanie na uatrakcyjnienie kształtu buta. Jej zastosowanie w obuwiu sprawia, że modele z podwyższoną podeszwą są chętnie wybierane przez kobiety. Nie chodzi tylko o wizualne wydłużenie sylwetki i wyszczuplenie nóg, ale także o komfort noszenia. Platforma sprawia, że buty są stabilniejsze i bardziej wygodne niż tradycyjne szpilki na cienkich obcasach. Ponad to grubsza podeszwa stanowi lepszą izolację od podłoża, w takich butach jest cieplej w chłodne dni, natomiast w czasie deszczu górna część buta jest mniej narażona na przemakanie.