Czyszczenie skóry bezpieczne i skuteczne

Posiadanie skórzanych butów to prestiż oraz pewność wygody i dobrej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Jednak z przywileju tego wynikają też pewne obowiązki, bo jeśli chce się zachować skórzane obuwie w dobrym stanie przez długi czas, trzeba z nim odpowiednio postępować, zwłaszcza jeśli chodzi o systematyczne i właściwe czyszczenie.

Czyszczenie na sucho czy na mokro?

Kiedy skórzane buty są pokryte błotem, warto pozwolić mu wyschnąć, a potem usunąć zabrudzenie miękką szczotką. Jednak kiedy zanieczyszczenie obuwia stanowią tłuszcze czy płyny, należy je usunąć niezwłocznie, gdyż mogą one wniknąć w głąb skóry i wówczas nie da się ich dokładnie usunąć, a silne czyszczenie skóry jest zdecydowanie niepolecane.
Oczywiście po wstępnym wyczyszczeniu butów szczotką potrzebne może być ich umycie, to jednak trzeba zrobić bardzo delikatnie.

O czym pamiętać podczas mycia?

Przede wszystkim – skóra nie lubi nadmiaru wody. Nie można jej więc przemoczyć, zatem myć buty należy wilgotną szmatką, dobrze wyżętą. jeszcze lepszym wyjściem będzie mycie butów samą pianą, na przykład z szarego mydła, które jest na tyle łagodne, że nie niszczy ani nie odbarwia skóry. Nie można stosować szorstkiej ściereczki ani zbyt mocno trzeć skóry, gdyż w ten sposób można porysować lub nawet zedrzeć jej dość delikatną powierzchnię. Fatalnym rozwiązaniem jest też włożenie butów ze skóry pod kran z bieżącą wodą – ilość wody ma być minimalna! Potem należy odstawić buty do naturalnego wyschnięcia, ale z dala od źródeł ciepła, odpada więc suszenie na słońcu czy przy ciepłym kaloryferze.

Profesjonalne środki

Kiedy chce się mieć pewność, że buty ze skóry zachowają świetny stan długi czas, dobrze będzie sięgnąć po profesjonalne środki do czyszczenia skóry. Ich wielką zaletą jest to, że obok zapewniania czystości, zwykle też impregnują skórę i konserwują ją. Materiał ten jest dość wymagający, wymaga na przykład regularnego natłuszczania, a naturalne woski znajdujące się w takich preparatach świetnie wywiązują się z tej roli.